Pravé lidství

Jen opravdové lidství je pravou Bohoslužbou

06 - 2. Sklony

Osobní záření


Jan Nedomanský

 

06 - Lidský vývoj ve dvanácti osobních projevech bytí

 

 

2. Sklony

Když vyšel lidsky duchovní zárodek na svou pouť za vývojem, projevoval samočinně ur­čité sklony, jimiž určoval svůj druh chtění. Tyto sklony ho přiváděly k přijímání oněch barev vy­zařování, jež měly pronikavý vliv na jeho pozdější vývoj a charakter.

Sklony provázejí člověka od samého začátku jeho chtění, jeho dosud nevědomého proje­vu bytí. Svými jemnějšími sklony se rozhodl již na počátku pro pasivní, ženskou činnost nebo hrubšími pro činnost aktivní, mužskou. Dále se rozhodoval o druzích své činnosti v rámci své aktivní nebo pasivní části. Čím byly tyto sklony jemnější, tím snazší byl jeho vývoj k uvědomění. Čím však byly hrubší, tím tvrdší je i jeho pozemské prožívání.

Po ochutnání, které duchovní zárodek prožíval ve svém nevědomém nebo probouzejícím se stavu, měl by však člověka ovládati nyní pouze jediný veliký, převládající sklon, jako výsledek všech dřívějších malých sklonů, sklon k dobrému.

Stojí-li člověk vděčně v zákonech stvoření, nemůže ho nic jiného ovládati, neboť sklon k dobrému byl člověku dán již jeho původem ze světa duchovních sfér. Neprotiví-li se zákonům, nemůže ani jinak.

Sklon čistě a slušně se šatit, obohacovat se krásou umění, provozovat ušlechtilé zábavy, vpíjet do sebe harmonii tónů, sklon k určité prospěšné potravě a nápojům, sklon způsobovat ra­dost druhým nebo co nejvíce ze sebe dávat dobru celku, sklon nadšeně budovat lepší svět, to všechno jsou sklony vývojově vzestupné a pomáhající. O špatných sklonech pomlčíme, neboť nevedou ke zdraví, naopak, jsou příčinou mnoha nemocí a potíží.

Sklony dobré neboli světlé jsou budující, výstavbové, zákonné, sklony špatné neboli tem­né jsou brzdící, ničivé, protizákonné. Špatné vznikají jen z nesprávného použití svobodné lidské vůle, vlastně z jejího zneužití, ze zlovůle. Nemají v sobě sílu věčných zákonů a lze se jich proto s rozvojem dobrých vlastností a schopností lehce vyvarovat nebo zřeknout. Ba ony odpadají sa­my, jakmile nemají přílivu síly z nesprávného lidského chtění.

Sklony původně byly jen dobré, čisté a ušlechtilé. A opět takové musí býti, má-li býti do­saženo cíle lidského putování světy.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Návštěvy

Dnes:42
Včera:2853

Právě přítomno lidí
1

Celkem členů

32 registrovaných
0 dnes
1 včera
1 tento týden
1 tento měsíc

Následující slovo nepřináší nové náboženství, ale chce být pochodní pro všechny vážné posluchače nebo čtenáře, aby tím našli pravou cestu, která je povede do vytoužených výšin.

Abdrushin

Nebezpeční fanatici rozumáři a materialisté

 Znovu se mi doneslo, že někteří lidé dokonce i telefonují takzvanému odborníkovi na náboženství Vojtíškovi a ptají se ho na mě. Dotyčný pak o mně tvrdí, že jsem blázen a že jsem si vytvořil sektu.  

Jednoduchá otázka na kterou si může každý sám odpovědět: Kdo zpustošil tento svět a přivedl jej do záhuby? Byli jsme to my, slušní lidé, kteří dodržujeme Desatero Božích přikázání a ze všech sil se snažíme vřadit do zákonů stvoření? Anebo to byli nebezpeční fanatici a devianti rozumáři a materialisté? Odpověď si mohu uspořit, protože pro ni svědčí celé dějiny.
 

Komentáře článků

 • Nebezpeční fanatici rozumáři a materialisté
  Pavel Krajíček Pavel Krajíček 31.12.2019 09:57
  Tak další perlička. Rodiče Terezy vyměnili zámky ve dveřích v bytě s tím, že bych je já s Terezou ...

  Číst dále...

   
 • Nebezpeční fanatici rozumáři a materialisté
  Jaroslav Stano Jaroslav Stano 16.12.2019 10:18
  Tak zrovna dnes som čítal prednášku Vianoce. Znovu sú tam spomínané slová: "Buďte ako deti" s dodatkom ...

  Číst dále...

   
 • Nebezpeční fanatici rozumáři a materialisté
  Gabriela Erhardtová Gabriela Erhardtová 14.12.2019 17:00
  V týchto dňoch čítam "Vzpomínky na Pána"....dokonca aj náš Pán bol obvinený z vytvorenia sekty..... čo ...

  Číst dále...

   
 • Nebezpeční fanatici rozumáři a materialisté
  Pavel Krajíček Pavel Krajíček 14.12.2019 16:11
  Odebral jsem možnost nepřihlášeným uživatelům hodnotit komentáře. Na nějaký čas, než bude tato ...

  Číst dále...

   
 • Nebezpeční fanatici rozumáři a materialisté
  Oldřich Pružina Oldřich Pružina 14.12.2019 13:33
  Vojtíšek je známá firma, už v 90. letech pomlouval a brojil proti každému, kdo jen trochu měl cosi ...

  Číst dále...

Real time web analytics, Heat map tracking
X

Nemáte potřebná oprávnění

Pouze ověření uživatelé mohou kopírovat